Owijarki do palet
Owijarki pionowe to maszyny, które służą do pakowania (owijania) palet za pomocą folii stretch. Jeśli skala produkcji jest taka, że w ciągu jednej zmiany trzeba przygotować do wysyłki więcej, niż kilka palet, to najwyższy czas, żeby zadać sobie pytanie: „czy warto zainwestować w bardziej zaawansowane rozwiązanie, niż ręczne owijanie ładunków?”. Tym bardziej warto, gdyż w Izipak posiadamy bardzo szeroką gamę owijarek pionowych – zarówno jeśli chodzi o zróżnicowanie cenowe, jak i technologiczne.
Owijarki folii stretch a sprawne pakowanie
Owijarki do palet zaczynają być opłacalne, gdy do spakowania jest więcej niż 10 palet na jedną zmianę produkcyjną. Powodem jest nie tylko szybsza praca owijarki w porównaniu do działania operatora. Ważna jest też precyzja owijania, powtarzalność tego procesu, a także – oszczędność na folii stretch! Już przy kilkunastu paletach na dzień może się okazać, że stosowanie prostej owijarki jest w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne, niż owijanie ręczną folią stretch.
Oszczędność na materiałach do pakowania to obecnie bardzo ważny czynnik. Powodem jest nie tylko stale rosnąca świadomość tego, jak potrzebna jest ochrona środowiska, mniejsze zużycie tworzyw sztucznych, mniejszy ślad węglowy itp. Zoptymalizowane zużycie materiałów do pakowania to także wymierne oszczędności i korzyści w pieniądzu. Dlatego zawsze podkreślamy i przekonujemy o tym naszych klientów: nawet najprostsza owijarka zapakuje paletę szybciej, dokładniej i bardziej powtarzalnie, niż operator. I co najważniejsze: zużyje do tego mniej folii stretch!!
W zależności od oczekiwanej przez Klienta wydajności, ale także z uwzględnieniem budżetu, jaki Klient przeznaczył na innowacje – możemy zaproponować aż 4 rodzaje wózków owijających, które w głównej mierze są odpowiedzialne za oszczędności na folii i za proces tzw. wstępnego rozciągu folii (prestretch). Głowice prestretch powodują, że owijarka rozciąga folię podczas pobierania jej z rolki i na ładunku kładziona jest już folia mocno rozciągnięta. Taka elastyczność może sięgać 300, a nawet 400% rozciągu. W praktyce oznacza to, że z 1 metra folii na rolce można osiągnąć nawet 5 metrów folii na palecie (przy maksymalnym, 400% rozciągu). A oto dostępne głowice folii:
- MB – hamulec mechaniczny – dokonuje wstępnego rozciągu folii w minimalnym zakresie
- EB – sprzęgło elektromagnetyczne – powoduje wstępny rozciąg folii na poziomie 90-120%
- MPS – wstępny rozciąg regulowany skokowo – 200 %, z możliwością zamiany na 150 % lub 250%, przez wymianę kół zębatych
- MPS2 – wstępny rozciąg regulowany płynnie, za pomocą 2 silników elektrycznych, dających rozciąg w zakresie od 110 % – 400 %
Owijarki do palet ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne
Gdy otrzymamy od potencjalnego Klienta sygnał pokazujący chęć zakupu owijarki, możemy zaproponować bardzo szeroką gamę maszyn, które można podzielić na 3 kategorie owijarek:
- ręczne – to najprostsze maszyny, przeznaczone do niewielkich produkcji, gdzie wózek z folią umieszczony jest na maszcie, a ten na platformie z kółkami. Operator popycha wózek, dokonując owinięcia palety i uchwytem regulując, czy wózek ma się przemieszczać z dołu do góry, czy odwrotnie. W tej kategorii polecamy naszego popularnego IRONMANA!
- półautomatyczne – najpopularniejsze i najczęściej spotykane owijarki. Działają w taki sposób, że operator dostarcza i zabiera paletę z talerza obrotowego. Ponadto uruchamia cykl owijania za pomocą specjalnych przycisków i/lub odpowiednio zdefiniowanych programów owijania.
- automatyczne – bardzo złożone i wydajne urządzenia, współpracujące z odpowiednio skonfigurowaną linią podajników. Podajnik rolkowy dostarcza paletę z ładunkiem w obręb pracy owijarki. Tam paleta jest owijana i odprowadzana po podajniku na zewnątrz linii pakującej.
Owijarki półautomatyczne i automatyczne można wzbogacić o bardzo bogatą listę opcji wyposażenia dodatkowego. Wszystko zależy od charakteru pakowania i specyfiki produkcji. Wartą odnotowania jest opcja stołu obrotowego w kształcie litery „E” (zwana też horse shoe lub transpallet). Taki stół nie wymaga rampy najazdowej, gdyż „paleciak” wjeżdża bezpośrednio w obręb owijarki.
Dlaczego warto używać owijarki do palet?
Owijarka pionowa do palet jest maszyną, która w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia pracę w magazynie. Jeśli jest odpowiednio dobrana, to może przyczynić się do oszczędności na folii stretch, czyli w efekcie do redukcji kosztów. Jako element stabilizujący paletę podczas transportu – jest nie do przecenienia. Folia stretch po bokach plus przekładka IZIPROTEKT od góry stanowią idealne zabezpieczenie ładunku przed deszczem, kurzem, wilgocią i zabrudzeniami. Odpowiedni program pozwoli owijarce zatrzymać proces owijania – aby operator (lub sama owijarka w przypadku automatów) położył na górze arkusz folii ochronnej. Wznowienie procesu owijania powoduje, że folia ochronna jest szczelnie dociśnięta do palety i także zabezpieczana folią stretch.
Folia stretch na dobrze zabezpieczonej palecie, zwłaszcza takiej, która zawiera atrakcyjne i/lub łatwo zbywalne dobra (kosmetyki, alkohol, papierosy, telefony, gry komputerowe, szeroko pojętą elektronikę itp.) stanowi pewien element chroniący przed nieautoryzowaną ingerencją w zawartość palety. Nie można niepostrzeżenie usunąć żadnego towaru/kartonu z palety, żeby nie uszkodzić folii i nie pozostawić śladu. Jeśli w jakiejś firmie reklamacje z powodu ubytków na paletach stanowią istotny problem, to mamy i na to rozwiązanie. Warto rozważyć inwestycję w system DCWRAPPER, będący rewolucją w podejściu do reklamacji i strat w przesyłkach. Więcej informacji o tym na naszym blogu: https://izipak.pl/blog/dcwrapper-czyli-rewolucja-w-rozpatrywaniu-reklamacji/