Zgrzewarki

Zgrzewarki do pakowania produktów w folię termokurczliwą to grupa bardzo różnorodnych i przydatnych maszyn, używanych w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Zasada działania jest nieco podobna, jak w suszarce do włosów – która nota bene była inspiracją dla stworzenia pierwszej zgrzewarki do folii termokurczliwej. Strumień gorącego powietrza o określonej temperaturze dmucha przez określony czas na produkt, który jest luźno opakowany w folię termokurczliwą. Pod wpływem gorącego powietrza folia kurczy się i zaczyna przylegać do produktu, nie niszcząc go przy tym! Po chwili towar jest elegancko zapakowany w folię termokurczliwą.

Zadaniem obkurczania jest z jednej strony ochrona produktu, a z drugiej – nadanie mu atrakcyjnego wyglądu na półce sklepowej. Stąd często obkurczane są produkty prestiżowe i luksusowe, takie jak: kosmetyki, książki, wydawnictwa muzyczne, słodycze, sprzęt elektroniczny, wyroby delikatesowe itp. Folia poliolefinowa, która jest najczęściej wykorzystywana w zgrzewarkach, po zaaplikowaniu na produkcie podnosi jego walory wizualne.

Zgrzewarki do folii termokurczliwej można podzielić na następujące grupy:

  • Zgrzewarki automatyczne – są to maszyny, które samoczynnie wykonują cykl pakowania. Posiadają tunele, w których odbywa się proces zgrzewania i obkurczania. Operator potrzebny jest tylko do dostarczania produktów do spakowania i do odbierania produktów gotowych. Wśród zgrzewarek automatycznych mamy w ofercie model flagowy: PRATIKA 55 SMART – maszynę nagrodzoną Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich TAROPAK 2018.
  • Zgrzewarki półautomatyczne – maszyny kloszowe lub z wbudowanym, zintegrowanym tunelem, które charakteryzują się większą wydajnością, niż zgrzewarki ręczne. Zgrzewanie następuje automatycznie, w równych odstępach czasu, a operator dostarcza i odbiera produkty.
  • Zgrzewarki ręczne – operator dostarcza produkt, owija go folią termokurczliwą, wkłada do komory zgrzewania, zamyka klosz, czeka za zakończenie procesu obkurczania i pobiera gotowy produkt. Wszystkie czynności wykonywane są ręcznie, a więc zgrzewarki tego typu osiągają najniższą wydajność.
  • Tunele obkurczające – są to maszyny, które są ustawiane w linii pakującej za zgrzewarkami kątowymi i mają za zadanie “dokończyć” proces pakowania. Produkt po opuszczeniu zgrzewaki jest już luźno zapakowany w folię. Po przejściu przez tunel obkurczający – folia jest podgrzana i szczelnie i dokładnie oblepia produkt.

Dobór odpowiedniej maszyny zależy przede wszystkim od oczekiwań związanych z wydajnością. Znaczenie ma także tryb pracy, zmianowość oraz warunki pakowania. Gama maszyn jest duża i do każdej dziedziny produkcji jesteśmy w stanie dobrać najlepsze urządzenie. W doborze odpowiedniej maszyny, a także folii chętnie pomogą nasi wyspecjalizowania Handlowcy.

Sklep