Zaklejarki kartonów

Zaklejarki do kartonów są maszynami, które są używane są w wielu zakładach produkcyjnych, pakujących towary w kartony. Jeśli nawet nie są to wydajne maszyny automatyczne lub półautomatyczne, to przynajmniej dyspensery, które ułatwiają aplikację taśm klejących.

Zaklejarki – z uwagi na przeznaczenie i rodzaj taśm, jakie mogą być używane – dzielą się na 2 grupy:

 • Zaklejarki do taśmy samoprzylepnej. Z uwagi na olbrzymią popularność i powszechność stosowania taśm samoprzylepnych – ta grupa zaklejarek jest zdecydowanie najliczniejsza. Gama maszyn, które służą do zaklejania taśmy samoprzylepnej, jest bardzo duża.
  • Można tu znaleźć maszyny klejące kartony tylko z dołu (oznaczone „B”), albo jednocześnie – z dołu i z góry.
  • W zależności od zastosowanej głowicy – można używać w zaklejarkach taśm samoprzylepnych o rozmiarach 25 – 75 mm.
  • Umieszczenie pasów prowadzących karton wpływa na wydajność i bezpieczeństwo pakowania. Pasy prowadzące, umieszczone po bokach kartonu, są zalecane tam, gdzie zaklejane są długie i wąskie kartony (na przykład z telewizorami, monitorami itp.). Pasy prowadzące na górze i na dole kartonu sprawdzają się przy szerszych kartonach, gdzie nie ma obaw, że karton się przewróci na bok.
  • Do bardziej zróżnicowanej i złożonej produkcji zalecane są zaklejarki o większych możliwościach – na przykład takie, które automatycznie dostosowują się do wymiarów pakowanych kartonów (oznaczone „X”), samoczynnie i automatycznie domykają klapy górne w kartonach (oznaczone „F”) albo pozwalają na zamknięcie – dzięki „pływającej głowicy” – przepełnionych kartonów (oznaczenie „G”).
  • Dobór maszyny odpowiedniej do charakteru produkcji może wydawać się trudny, dlatego nasi Handlowcy chętnie pomogą i doradzą.
 • Zaklejarki do taśmy podgumowanej są reprezentowane przez 3 maszyny: ręczną, półautomatyczna i automatyczną. Zasada działania podobna, czyli taśma musi być aktywowana wodą, żeby idealnie i nierozerwalnie przywarła do kartonu. Najważniejszym czynnikiem, determinującym dobór odpowiedniej maszyny, jest wielkość produkcji (im większa wydajność, tym szybsza i bardziej zautomatyzowana maszyna jest rekomendowana).
 • Zaklejarki automatyczne mogą być wkomponowane w linię pakującą. Można je przyłączyć nawet do już istniejącej linii, a system podajników rolkowych pomoże zintegrować zaklejarkę z innymi elementami linii.
 • Przy liniach pakujących, gdzie używa się wielu kartonów do pakowania produktów, poleca się także maszyny wspierające proces. Są to składarki kartonów, które występują jako maszyny:
  • półautomatyczne – wymagają operatora, który wprowadza do maszyny karton, a maszyna go składa, zakleja od dołu i przesuwa dalej,
  • automatyczne – nie wymagają operatora; maszyna pobiera karton z zasobnika, składa go, zakleja od dołu i przesuwa dalej do linii pakującej.
Sklep