Owijarki poziome (pierścieniowe)

Owijarki poziome, z uwagi na swoją konstrukcję i zasadę działania nazywane także pierścieniowymi, służą do zabezpieczania długich ładunków za pomocą folii stretch. Owijarki o mniejszych pierścieniach sprawdzają się do pakowania, grupowania i ochrony takich przedmiotów, jak: profile aluminiowe, żaluzje, rolety, moskitiery, listwy drewniane, boazerie, panele podłogowe itp. Maszyny o większym pierścieniu są wykorzystywane do zabezpieczania obszernych przedmiotów, nawet tak dużych, jak: meble, drzwi, moduły, szafy i szafki, okna, pudełka i kartony, meble do samodzielnego montażu. Jeszcze inny rodzaj owijarek pierścieniowych sprawdzi się przy pakowaniu ram okiennych, zwojów, wiązek czy nawet opon – gdy folia stretch ma przejść przez środek produktu. O szczegółach – w dalszej części.

Owijarki poziome – budowa i zastosowanie


Owijarki poziome, pierścieniowe, horyzontalne – to różne nazwy tych samych maszyn. Ich najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest pierścień, który odpowiada za owijanie poszczególnych produktów. I tutaj rozmiar ma znaczenie! Średnica pierścienia to ten parametr, który najbardziej determinuje późniejsze zastosowanie owijarki. A jest w czym wybierać. Średnica pierścienia może przybierać jedną z następujących wartości: 500 – 900 – 1250 – 1600 – 2000 – 2500 mm. Wewnątrz pierścienia znajdują się dwa wałki, na których umieszczone są rolki z folią stretch. Wałki umieszczone są dokładnie naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jednocześnie owijają przedmiot, który podczas cyklu pakowania jest przesuwany przez pierścień. Przeważnie na wałkach osadzone są rolki z folią stretch, ale można urozmaicić proces pakowania. Jedną lub obie rolki można zamienić na folię bąbelkową, papier chłonący wilgoć, folię z nadrukiem firmowym/reklamowym, nieprzezroczystą folię stretch itp. Dzięki tym modyfikacjom produkt można lepiej, efektywniej bądź szybciej zabezpieczyć.

Owijarki poziome – zasada działania i najważniejsze opcje wyposażenia


Produkt, żeby został spakowany w owijarce poziomej, musi trafić w światło pierścienia. W owijarkach półautomatycznych zajmuje się tym operator, w automatach – produkt przesuwa się po napędzanym podajniku doprowadzającym  „wpływa” w otwór pierścienia -> jest pakowany zgodnie z programem owijania -> „wpływa” na podajnik odprowadzający -> zostaje wyprowadzony poza obręb pierścienia po skończonym cyklu owijania.

W zależności od specyfiki produkcji można rozbudować owijarki o opcję, które usprawniają i optymalizują proces pakowania. Do najczęstszych należą różnego rodzaju podajniki doprowadzające i odprowadzające – rolkowe lub taśmowe, mogą być także zasilane (czyli napędzane). Często wybieraną opcją jest docisk na wejściu/wyjściu, który powoduje, że lekkie przedmioty nie podskakują i nie zmieniają swego położenia podczas cyklu owijania. Żeby małe przedmioty nie spadały z podajnika, stosuje się przystawkę do krótkich produktów, która zabezpiecza je w obrębie pierścienia, przy przejściu z podajnika doprowadzającego na odprowadzający. Boczne podajniki rolkowe w kształcie „V” pomagają doprowadzać różnego rodzaju rolki, rurki, panele itp. Aby poznać pełną gamę opcji – zapraszamy do kontaktu z naszymi Handlowcami, a także na pokazy pracy maszyn, które możemy zorganizować w naszym show-roomie!

Owijarki poziome - rodzaje


Maszyny do owijania poziomego występują w 3 rodzajach, a idąc dalej – każdy rodzaj ma jeszcze kilka wariantów, w zależności od wielkości pierścienia do owijania:

  • Owijarki półautomatyczne NELEO – które to są przeznaczone do pakowania, grupowania oraz ochrony długich i/lub obszernych przedmiotów (w zależności od średnicy pierścienia). Pośród wielu z nich można wymienić: odlewy, profile, pręty aluminiowe, rury oraz żaluzje. Większe modele spakują: meble, szafki, okna, drzwi czy panele drewniane. Pierścienie tych maszyn posiadają średnicę od 500 do 2500 mm. Maszyny te wymagają zaangażowania operatora.
  • Owijarki automatyczne ATIS – zastosowanie takie samo, jak maszyn NELEO, a najistotniejsza różnica polega na tym, że są to maszyny w pełni zautomatyzowane – można rzec: samodzielne linie produkcyjne. Produkt trafia do pierścienia za pośrednictwem podajnika doprowadzającego, a odjeżdża na podajniku odprowadzającym. Oba są napędzane, a więc proces może się odbywać bez pośrednictwa operatora. Pierścienie – jak w NELEO – w zakresie od 500 do 2500 mm.
  • Owijarki pierścieniowe ARTEMIS – urządzenia te są przeznaczone do pakowania oraz ochrony przedmiotów okrągłych oraz prostokątnych tj: ramy, zwoje, węże, przewody, pierścienie oraz opony. Są one wyposażone w pierścienie o średnicy 500 lub 900 mm. Działają inaczej, niż pozostałe owijarki pierścieniowe, bo służą do owijania przedmiotów przez środek (np.: zabezpieczenie ram okiennych, bez szyb wewnątrz).
Sklep