Zgrzewanie folii - co musisz o nim wiedzieć?

W wielu branżach (jak np. sektor kosmetyczny, spożywczy, logistyczny, komputerowy, medyczny, a także spożywczy, piekarniczy czy cukierniczy) niezwykle ważne jest sprawne pakowanie towarów. Można robić to na różne sposoby. Jednym z nich jest zgrzewanie i obkurczanie folii termokurczliwej. Na czym to polega i w jaki sposób przebiega obkurczanie folii zgodnie z tą metodą? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w naszym tekście.

 

Obkurczanie folii termokurczliwej

 

Zgrzewanie folii termokurczliwej to rozwiązanie, które od prawie 50 lat (aż tyle!) chętnie wykorzystuje się w celu pakowania towarów. Proces polega na łączeniu brzegów folii oraz poddawaniu ich dalszej obróbce termicznej. Folia zmniejsza swoją objętość pod wpływem ciepła i coraz bardziej zbliża się do produktu umieszczonego wewnątrz. Finalnie może całkowicie „oblepić” produkt, czyli obkurczyć się do kształtu i wymiarów pakowanego przedmiotu. Doskonale pokazuje ten proces poniższy film, gdzie widać pakowanie okrągłych mydełek w folię termokurczliwą, w maszynie Minipack – Torre FM 76A EVO.

W pokazanym na filmie przykładzie użyto folię poliolefinową POF. Jednak do obkurczania używana jest także folia polietylenowa PE (która nie wygląda tak elegancko na produkcie). Folie PE mają zastosowanie „heavy duty” (jako zgrzewki lub opakowania zbiorcze dla produktów), natomiast folie POF – jako ozdobne i eleganckie opakowania prestiżowych towarów.

 

Z uwagi na zalety opisywanego rozwiązania folie wykorzystuje się na przykład podczas pakowania artykułów spożywczych, ale także produktów i towarów w wielu innych gałęziach przemysłu. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, skali produkcji czy rodzaju pakowanych produktów stosuje się takie rodzaje urządzeń jak na przykład:

  • zgrzewarki automatyczne,
  • zgrzewarki półautomatyczne,
  • zgrzewarki ręczne,
  • tunele obkurczające,
  • SPRAWDŹ oferowane przez nas maszyny do folii termokurczliwej: https://izipak.pl/type/zgrzewarki/.

 

Zgrzewanie folii – jak powinno to wyglądać?

 

Jeśli chodzi o zgrzewanie folii termokurczliwej, to bardzo ważnym elementem całego procesu jest odpowiednie przechowywanie folii termokurczliwej. Należy upewnić się, że folia jest czysta; dodatkowo – czy nie ma żadnych zgrubień lub rozdarć. Wszelkie nieregularności w strukturze folii mogą negatywnie wpłynąć na jakość i wygląd zgrzewu, ale przede wszystkim mogą spowodować to, że uszkodzona folia nie obkurczy się na produkcie. Czyli nie spełni swojego podstawowego zadania. Tylko czysta i nieuszkodzona folia może dać oczekiwane efekty podczas procesu pakowania i zwiększyć atrakcyjność produktów.

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zgrzewarki zostanie wykorzystywany podczas pracy, konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Dlatego ZAWSZE należy przestrzegać instrukcji obsługi urządzenia. W maszynach sprzedawanych przez IZIPAK instrukcja w języku polskim jest zawsze dołączona do maszyny, stanowiąc część dokumentacji, jaką Klient otrzymuje wraz z zakupionym urządzeniem.

 

Zapoznanie się ze sposobem obsługi urządzenia to ważny, ale nie jedyny element, o jakim należy pamiętać. Oprócz tego ważne jest również stosowanie środków ochrony osobistej. Rozumie się przez to m.in. rękawice i okulary ochronne, które ochronią przed ewentualnymi oparzeniami czy innymi obrażeniami. Zgrzewarki to maszyny, które podczas pracy mocno się rozgrzewają. Posiadają gorące elementy, moduły, części, a także generują gorące powietrze podczas procesu zgrzewania i obkurczania. Dlatego ostrożność jest konieczna! Środki ochrony osobistej to ważny element, o którym należy pamiętać, aby uniknąć zbędnego ryzyka i wypadków przy stanowisku pracy.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem pakowania na dużą skalę trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio dostosować parametry urządzenia. Najważniejszymi z nich są temperatura i czas zgrzewania. Kombinacja tych dwóch czynników jest wyznacznikiem ostatecznego efektu procesu pakowania w termokurcz:

  • zbyt wysoka temperatura i/lub zbyt długi czas zgrzewania mogą spowodować uszkodzenie, przepalenia, nadmierne topienie folii (w efekcie nie dojdzie do obkurczenia folii na produkcie),
  • zbyt niska temperatura i/lub za krótki czas zgrzewania oznacza ryzyko słabego połączenia brzegów folii, niewystarczające obkurczenie folii na produkcie, nietrwałe zamknięcie folii.

Manipulując odpowiednio tymi parametrami (czyli temperaturą i czasem zgrzewania) możemy doprowadzić do eleganckiego obkurczenia folii na produkcie, lub zamknięcia produktu w szczelnym, eleganckim woreczku, tak jak prezentuje to poniższa fotografia:

Jeśli posiadamy już podstawową wiedzę o zgrzewaniu pora na wybór odpowiedniej zgrzewarki. W IZIPAK znajdziecie ją Państwo pod adresem: https://izipak.pl/type/zgrzewarki/. Zapraszamy do konsultacji i zakupów.

Sklep