produkty pakowane próżniowe

Pakowanie próżniowe - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Główną przyczyną utraty jakości oraz przydatności do spożycia różnych produktów spożywczych jest ich kontakt z powietrzem. Jest to oczywiście tylko jeden z wielu powodów, do których należą również inne, takie jak oddziaływanie temperatury, promieni słonecznych, parowanie, dojrzewanie, utlenianie i starzenie się oraz przebieg procesów chorobotwórczych.

 

Przemysłowe i domowe metody stabilizacji żywności

 

Istnieje wiele rodzajów opakowań, dzięki których zastosowaniu można ochronić żywność przed szybkim zepsuciem się. W przemyśle wykorzystuje się rozmaite zaawansowane technologicznie rozwiązania np. MAP, które daje możliwość pakowania w modyfikowanej atmosferze, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku warzyw i owoców – optymalizuje się warunki ich długotrwałego przechowywania.

Coraz bardziej popularnym, zdrowym i tanim staje się jednak próżniowe pakowanie, które można bezproblemowo stosować także w domowych warunkach.

 

Na czym polega pakowanie próżniowe?

 

Proces ten to po prostu odprowadzenie powietrza z otoczenia danego produktu, owiniętego, a następnie zgrzanego specjalistyczną folią, bądź też umieszczonego w woreczku. W ten sposób wyeliminowany zostaje czynnik, który powoduje psucie i starzenie się produktów. Urządzenia, które pomogą nam wykonać ten zabieg to pakowarki próżniowe.

 

Zalety pakowania próżniowego

 

Niewątpliwym plusem próżniowego pakowania żywności jest prostota tego procesu. Wystarczy mieć tylko odpowiedni sprzęt wraz z wymiennym wyposażeniem w postaci np. folii i wszystko odbywa się sprawnie i szybko.

W porównaniu to metod chemicznych, radiacyjnych czy fizycznych, pakowanie próżniowe jest tanie, bezpieczne i ekologiczne.

Przy okazji tematu bezpieczeństwa należy również pamiętać, że w powietrzu mogą znajdować się przeróżne zanieczyszczenia, jak związki metali, bakterie, wirusy czy grzyby. Dzięki usunięciu powietrza z otoczenia produktu spożywczego, zabezpieczamy nas przed długotrwałym oddziaływaniem potencjalnie szkodliwych substancji na jego składniki.

Kolejną zaletą pakowarki próżniowej jest możliwość zastosowania jej w przypadku innej kategorii asortymentowej niż żywność. Użyjemy jej do pakowania sezonowych ubrań, pościeli czy innych materiałów, które przez długi czas są nieużywane.

 

Co i na jak długo zapakujemy próżniowo?

 

Pakować można każdy rodzaj żywności, z niewielkimi wyjątkami jak np. produkty zawierające jajka. Ważne, aby żywność była schłodzona, świeża i sucha. W przypadku worków próżniowych z mięsami należy je umieścić w chłodziarce, warzywa zaś – zwłaszcza te zielone – w zacienionym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

Przykładowe terminy żywności pakowanej próżniowo ulegną następującemu wydłużeniu: pieczywo z 2-3 dni do ok. 8 dni, ser żółty z 14-20 dni do ok. 40-60 dni, drób z 2-3 dni do ok. 6-9 dni, warzywa surowe z 5 dni do ok. 18-20 dni.

Z kolei w przypadku próżniowego przechowywania mrożonek takich jak ryby, czy drób mamy zwiększenie przydatności takich produktów nawet z 6 miesięcy do 26.

Sklep