Naważanie produktów sypkich – jak to się robi?

Naważarki to urządzenia, które są niezbędne do tego, by można było odpowiednio dozować produkty sypkie. Proces ten jest niezbędny podczas realizacji prac w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej czy przemysłowej. Naważanie materiałów sypkich – jak się to robi i dlaczego warto wykorzystywać maszyny? Odpowiedź znajdą Państwo poniżej.
 

Naważanie produktów sypkich – jakie są metody?
 

Do naważarek trafiają najczęściej produkty sypkie i/lub delikatne. Przykłady takich produktów zobacz na poniższej ilustracji:

Zasadniczo, wyróżnia się takie sposoby działania jak:

  • ręczne (manualne) naważanie produktów sypkich, które uchodzi za stosunkowo najprostszą i najtańszą metodę działania. W tym wariancie stosuje się najmniej zaawansowane urządzenia, w tym np. wagi laboratoryjne, które umożliwiają dokładny pomiar ilości lub ciężaru danego produktu. Kolejne przydatne narzędzie to miarka; jest ona niezwykle pomocna, jeśli zależy nam na precyzyjnym dozowaniu produktu. Ręczne naważanie materiałów sypkich to metoda stosowana w szczególności w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewielkimi ilościami produktu, a proces odbywa się „chałupniczą” metodą;
  • automatyczne naważanie produktów sypkich – metoda, która jest stosowana w szczególności w dużych zakładach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie produkuje się, przetwarza i pakuje duże ilości produktów sypkich. Urządzenia automatyzujące – o ile są odpowiednio wykorzystywane – przekładają się na wyższą wydajność bez utraty precyzji.

 

Naważarki do produktów sypkich – sposób na automatyzację pracy
 

Naważanie produktów sypkich to proces, który wykorzystuje się w tak różnorodnych branżach jak na przykład:

 • przemysł spożywczy,
 • sektor kosmetyczny,
 • branża farmaceutyczna.

Rzecz jasna, od typu pakowanych wyrobów zależy w dużej mierze to, jakie urządzenia powinno się wykorzystywać oraz jaka powinna być dokładność naważarki.

 

Naważarki przemysłowe to maszyny, które wykorzystuje się w celu odmierzania dokładnej ilości produktów sypkich, a następnie – zapakowania ich. Wśród wyrobów, które można obrabiać z użyciem tego typu urządzeń, znajdują się na przykład:

 • kawa,
 • kakao w proszku,
 • herbata,
 • mąka, cukier,
 • przyprawy,
 • mleko w proszku.

Liczne zalety sprawiają, że dobry wybór naważarki jest bardzo cenną inwestycją w rozwój firmy i zazwyczaj poprzedzany jest długim procesem badawczym i analitycznym.

 

Przede wszystkim, wykorzystanie nowoczesnego urządzenia to sposób na obniżenie kosztów produkcji, pracy i zwiększenie wydajności. Odbywa się to poprzez automatyzację procesu, redukcję ilości czasu potrzebnego na stworzenie pojedynczego opakowania, zwiększenie powtarzalności pakowanych towarów (każde opakowanie wygląda tak samo) oraz fakt, że znacznie obniża się ryzyko popełnienia błędów. Pojedyncze opakowania stworzone przez maszynę charakteryzują się także znacznie większą dokładnością jeśli chodzi o zamierzoną wagę produktu w opakowaniu. Maszyna myli się znacznie rzadziej, niż człowiek. To właśnie precyzja jest jedną z ważniejszych zalet, jakie wiążą się z korzystaniem z naważarek do produktów sypkich. Drugą istotną cechą jest szybkość i wydajność pracy.

 

Naważarki sprawdzają się głównie w sytuacji, gdy celem jest wykonywanie powtarzalnej pracy – może być to np. pakowanie dużej ilości wyrobu w wytłoczki, saszetki lub plastikowe woreczki. W takiej sytuacji zaczynają działać korzyści skali – im więcej wyrobów chcesz wytworzyć, na tym większe oszczędności czasowe i finansowe możesz liczyć i tym bardziej koszt spakowania jednostkowego opakowania jest mniejszy.

 

Jednocześnie, urządzenia te są stosunkowo proste w obsłudze – naważanie produktów sypkich z pomocą tego typu urządzeń jest ułatwione przez czytelny interfejs i przejrzysty, intuicyjny system sterowania. Często rola operatora ogranicza się do wsypania produktu do leja zasypowego i odebrania produktu gotowego ze stołu odkładczego lub innego miejsca, w którym maszyna deponuje zapakowane produkty. Reszty, czyli podziału towaru na precyzyjne dozy, umieszczenie go w opakowaniach oraz zamknięcie ich – za to wszystko odpowiada naważarka.
 

Jak działają naważarki pionowe i poziome?
 

Według jednego z podziałów można wyróżnić maszyny do pakowania pionowego. Praca urządzeń z tej kategorii wykorzystuje zjawisko grawitacji – produkt sypki jest umieszczany w górnej części maszyny, skąd jest transportowany (a właściwie – spada) do umieszczonego na dole woreczka. O tym, jaka ilość wyrobu powinna trafić do przygotowanego opakowania, decyduje osoba odpowiedzialna za obsługę (programowanie) maszyny.

 

Nieco inaczej działają naważarki poziome do produktów sypkich. W takim wariancie produkty są układane w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu (transporterze), następnie zaś przenoszone do uformowanego woreczka. Naważarka do produktów sypkich pomaga umieścić produkty w opakowaniu, które następnie zostaje zamknięte za pomocą zgrzania.

Sklep