kostka na palecie

Jak zabezpieczyć materiały budowlane na palecie?

Jak bezpiecznie pakować materiały budowlane na palecie? Jakie akcesoria mogą być do tego niezbędne? W poniższym artykule przybliżymy kwestię załadowania i zabezpieczenia ich na palecie tak, aby w trakcie transportu nie stwarzały one żadnego zagrożenia dla osób postronnych.

 

Stabilizacja ładunku – podstawa przewozu materiałów

 

Kluczem do bezpiecznego przewozu ładunku na palecie jest jego stabilizacja. Niezależnie od tego, czy przewozimy opakowania z cementem, kostkę brukową, gładzie szpachlowe lub materiały wykończeniowe, musimy je usytuować tak, aby nie przesuwały się na palecie. Materiały budowlane i wykończeniowe to towary ciężki, o dużej bezwładności, więc należy im się „specjalne” traktowanie. Aby je bezpiecznie zapakować, powszechnie wykorzystuje się mocne taśmy stalowe oraz bardzo wytrzymałe taśmy poliestrowe. Te drugie cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością, gdyż są tańsze, mniej wrażliwe cenowo, niż stal, a poza tym są łatwiejsze i bezpieczniejsze w użyciu.

 

 

Taśmy poliestrowe to przede wszystkim:

 

  • bezpieczeństwo w trakcie przewozu,
  • komfort i bezpieczeństwo pracy (taśmy mają łagodne krawędzie; występuje mniejsze ryzyko skaleczenia, niż przy taśmach stalowych)
  • większa czystość i higiena pracy (taśmy plastikowe nie korodują i nie pozostawiają rdzawych plam na ładunkach, co może się zdarzać w przypadku stali)
  • zmniejszone ryzyko przemieszczania środka ciężkości,
  • mniejsze prawdopodobieństwo obijania, przechylenia lub przewrócenia ładunku podczas transportu,
  • duża gama dostępnych napinaczy, przeznaczonych do taśm poliestrowych.

 

Zabezpieczanie kostki brukowej – o czym pamiętać?

 

Jak i czym zabezpieczyć kostkę brukową podczas przewozu na palecie? Przewożąc kostkę, należy pamiętać, że jej niewielki rozmiar może utrudnić bezpieczne zapakowanie ładunku. Dlatego materiał ten jest najczęściej wiązany taśmą PET, gdyż jest to mocny, wytrzymały i nierozciągliwy materiał. Co ważne, wiązanie powinno być założone zarówno w pionie, jak i w poziomie, aby kostka nie rozsypała się podczas przejazdu i nie doprowadziła do strat, spowodowanych uszkodzeniem ładunku. Dla lepszego (i bezpieczniejszego) efektu zalecamy kilka wiązań pionowych i minimum 3 poziome!

 

Jak powinno wyglądać zabezpieczenie kostki brukowej? Należy pamiętać, że w przypadku przewozu kostki brukowanej nie trzeba stosować folii stretch, gdyż zachowanie wysokiego poziomu ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami nie jest tu konieczne. Dlatego skupmy się na bezpiecznym związaniu palet.

 

paleta kostki

 

Samą kostkę warto układać na zakładkę, aby ułożona z niej struktura była już na wstępie w miarę ustabilizowana. Do wiązania polecamy wykorzystać napinacze ORGAPACK zasilane akumulatorowo. Szczególnie rekomendujemy model OR-T 260 (do nieco lżejszych zastosowań) i OR-T 450 (heavy duty). To urządzenia, które:

 

 • wyposażono w czytelny interfejs,
 • umożliwiają regulację naciągu taśmy,
 • posiadają wskaźnik wyrównania taśmy PET,
 • oferują zróżnicowaną siłę naciągu,
 • są bardzo łatwe w obsłudze,
 • gwarantują szybko i dobrze wykonane wiązania,
 • mogą wykonywać zarówno wiązania pionowe, jak i poziome.

 

Profesjonalne zabezpieczanie materiałów budowlanych do transportu jest możliwe również za pomocą automatycznych wiązarek do palet. To maszyny, które montuje się na liniach pakujących, a paleta z ładunkiem „podjeżdża” po napędzanym podajniku w miejsce, gdzie wiązarka wykona wiązania pionowe lub poziome. Wiązarki automatyczne do palet sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z dużą produkcją i wydajnością i gdzie stosowanie tradycyjnych napinaczy ręcznych lub akumulatorowych nie byłoby zbyt efektywne. My rekomendujemy wiązarki MATURI, które oferujemy w dwóch wersjach – MATURI VL, czyli do zakładania wiązań pionowych (https://izipak.pl/offer/wiazarka-plasticband-maturi-vl/) oraz MATURI H – do wiązań poziomych (https://izipak.pl/offer/wiazarka-plasticband-e-maturi-h/).

 

Reasumując, profesjonalne i skuteczne zabezpieczanie materiałów budowlanych do transportu to umiejętność, która wymaga odpowiednich narzędzi, doświadczenia i znajomości zagrożeń, na jakie jest narażony przewożony ładunek. Warto dodać, że wzmiankowana tutaj kostka brukowa posłużyła jedynie jako przykład – ładunek bardziej wymagający, ale jest to jeden z wielu materiałów budowlanych, jakie pakuje się w taki sposób. Do innych grup, gdzie sprawdzą się opisane powyżej techniki pakowania, możemy zaliczyć między innymi:

 

 • bloczki betonowe
 • pustaki i cegły
 • krawężniki
 • płyty chodnikowe

 

Jest też wiele artykułów, jak np.: kafelki, terakota, glazura, ale także worki z sypkimi materiałami budowlanymi – cementy, kleje, zaprawy – które też muszą być solidnie zapakowane. To wszystko są materiały ciężkie, więc muszą być solidnie przytwierdzone do palety. W przypadku towarów pakowanych w kartony lub worki – warto na koniec zabezpieczyć taką paletę folią stretch, żeby uzyskać jeszcze większą stabilność ładunku, a także zabezpieczyć go przed wilgocią. Jeśli chodzi o owijarki, to mamy z czego wybierać: https://izipak.pl/type/owijarki-do-palet/.

 

Nasi Handlowcy mają olbrzymie doświadczenie w projektowaniu systemów pakowania idealnych dla branży budowlanej i wykończeniowej. Jeśli więc nie możesz odnaleźć się w gąszczu naszej oferty – skontaktuj się z nami, a z przyjemnością pomożemy w skompletowaniu optymalnego wyposażenia, niezbędnego do pakowania.

Na koniec prezentujemy jedną z naszych realizacji – layout, czyli schemat linii do pakowania kostki brukowej, z użyciem wiązarki MATURI H, linii transporterów, podajników, obrotnicy i urządzeń peryferyjnych:

Sklep