Jak działa zaklejarka kartonów?

Bez urządzenia przeznaczonego do szybkiego zaklejania kartonów i paczek, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firm wysyłkowych, sklepów internetowych, czy różnego rodzaju sortowni, magazynów i hurtowni. Tym narzędziem jest zaklejarka do kartonów, która jest urządzeniem zarówno bardzo funkcjonalnym, jak i znacznie zwiększającym wydajność i tempo pracy.

 

Jak działa zaklejarka?

 

Zacznijmy od tego, że zaklejarki kartonów dzielą się na dwie grupy. Oferowane przez nas maszyny – włoskiej firmy COMARMR – mogą kleić kartony za pomocą taśmy samoprzylepnej lub podgumowanej. Urządzenia na taśmę samoprzylepną są znacznie częściej spotykane i używane w przeważającej ilości zakładów. Niektóre z tychże maszyn są przeznaczone wyłącznie do klejenia kartonów od dołu (są one oznaczone literą „B”) i takie występują zazwyczaj jako element linii pakującej – zaklejają od dołu świeżo złożone kartony, a operator może następnie zapakować do tak przygotowanego kartonu konkretną zawartość.

Inne maszyny służą do zaklejania pudeł zarówno od dołu, jak i od góry. Te zlokalizowane są na końcu linii pakującej, gdzie zaklejają gotowe kartony z zawartością – przygotowane w ten sposób do dalszego transportu. Mogą też funkcjonować jako samodzielne zaklejarki, przez które operator przepuszcza karton wypełniony zawartością, aby po jednokrotnym przejechaniu przez zaklejarkę – paczka była gotowa do dalszej spedycji.

Cechą urządzeń zaklejających, przeznaczonych do taśm samoprzylepnych, jest możliwość zastosowania taśmy o szerokości 25 – 75 mm. Szerokości stosowanej taśmy oraz wielkość tzw. zakładki (czyli kawałka taśmy, który ma zachodzić na pionową ścianę kartonu, po założeniu taśmy na górne i dolne klapy pudła) zależą w głównej mierze od rodzaju zamontowanej głowicy.Warto podkreślić, że w maszynach COMARME można stosować 2 różne głowice zaklejające w tej samej zaklejarce! Na przykład można zamontować głowicę do zaklejania pudeł szerszą taśmą od dołu i drugą – do klejenia węższą taśmą na górze.

Zaklejarki są wyposażone w specjalne pasy prowadzące, które stabilizują położenie paczki i pozwalają na jej równe zaklejenie. Pasy mogą być zamontowane na dole/górze lub po bokach ładunku. Takie boczne rozwiązanie sprawdza się szczególnie przy klejeniu pudeł wąskich i wysokich, zawierających na przykład monitory lub telewizory. Ten rodzaj prowadzenia kartonu nie pozwala, aby wąski karton przewrócił się podczas przejazdu przez maszynę.

 

Nowoczesne funkcje zaawansowanych zaklejarek

 

Niektóre zaklejarki oferują znacznie większe możliwości. Część z nich (grupa urządzeń oznaczonych literką „X”) jest zaprojektowana w ten sposób, by móc automatycznie dostosowywać się do wymiarów oklejanych kartonów. To oznacza, że do zaklejarki mogą trafiać naprzemiennie przeróżne kartony – o odmiennych długościach, szerokościach i wysokościach, a prowadnice w zaklejarce same dostosują się do tych rozmiarów i każdorazowo dopasują się do kartonu, aby stabilizować go podczas przejazdu przez maszynę w czasie procesu klejenia. Ilustruje to poniższy film:

Inne z kolei modele (oznaczone literą „F”) posiadają specjalny mechanizm, za pomocą którego kartony są domykane i zabezpieczane przed przypadkowym otwarciem. Dla operatora to oznacza, że może napełnić kartony produktami, a następnie posłać je dalej wzdłuż linii pakującej. Specjalna przystawka pozamyka wszystkie klapy i karton zostanie skierowany do zaklejenia. Operator nie musi dbać o domknięcie pudeł.

Posiadamy też w ofercie zaklejarkę oznaczona literą „G”, która posiada dość ciekawą funkcję. Ma możliwość zamykania przepełnionych („pękatych”)  kartonów, co jest możliwe dzięki specjalnej, tzw. pływającej głowicy. Na przykład kartony zawierające T-shirty lub inną odzież pakowane są „po brzegi”, a nawet lekko powyżej. Pływająca głowica lekko dociska klapy kartonu z elastyczną zawartością i dopiero wówczas zamyka karton.

 

Alternatywa dla taśm samoprzylepnych

 

Osobną kategorią zaklejarek są urządzenia przeznaczone dla taśmy papierowej, podgumowanej. Podział tych urządzeń jest dość prosty i obejmuje sprzęt działający w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Są też zaklejarki ręczne dla niewielkich wydajności. W celu naklejenia taśmy należy ją wcześniej aktywować wodą. Dzięki temu od razu skleja się ona z powierzchnią kartonu. Różnica pomiędzy tymi trzema rodzajami urządzeń polega głównie na ich wydajności. Automatyczna i półautomatyczna zaklejarka kartonów sprawdzi się m.in. na liniach pakujących i produkcyjnych. Urządzenia ręczne wykorzystywane są na niewielką skalę.

Konieczny podkreślenia jest fakt, że w liniach produkcyjnych działanie zaklejarek jest często wspomagane inne urządzenia – także marki COMARME. W naszej ofercie znajdują się także:

  • składarki (formierki) kartonów, czyli specjalne zasobniki na „surowe”, czyli złożone na płasko, kartony; za pomocą przyssawek te płaskie kartony są pobierane z magazynku i pneumatycznie składane do tradycyjnej postaci (wymagane jest sprężone powietrze),
  • stacje pakowania (tzw. pack-pointy) to urządzenia pośrednie pomiędzy składarką a zaklejarką (ewentualnie na początku linii, gdy nie ma formierki), gdzie operator ma możliwość napełnienia kartonów produktami, przed odesłaniem pudła do sklejenia.

Poniższy film przedstawia „współpracę” pack-pointa COMARME PP08 i zaklejarki na taśmę podgumowaną COMARME GEM 520 GP. Taki klej jest bardzo mocny, a „test wytrzymałościowy” połączenia jest widoczny na końcu filmu.

Podsumowując, zaklejarka kartonów (oraz ewentualne urządzenia wspomagające) to maszyny, które bardzo ułatwiają, usprawniają i przyspieszają pracę w zakładzie, który pakuje dużo kartonów. W niektórych zakładach są to urządzenia, które stanowią trzon linii pakującej i bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesną i wydajnąmetodę pakowania i wysyłki towarów w pudłach kartonowych.

Sklep