Przetwórstwo mięsne, rybne czy owocowo-warzywne to trudny temat w kontekście procesów konfekcjonowania i pakowania produktów. Trudny – co nie oznacza „niemożliwy” do okiełznania. Jeśli borykasz się z sytuacjami, gdzie musisz pakować w środowisku wilgotnym, kwaśnym lub słonym, w niskich temperaturach i gdzie trudno jest utrzymać czystość w środowisku pracy – zapoznaj się z tym artykułem. Może któraś z prezentowanych poniżej rad i podpowiedzi sprawdzi się akurat w Twojej Firmie i przy Twojej linii produkcyjnej. Zatem poznaj nasze propozycje maszyn pakujących dla przemysłu spożywczego, czyli maszyn do zadań specjalnych!
Przetwórnia, chłodnia lub zakład mięsny – jakie maszyny pakujące tam wstawić?
Warto podkreślić, że maszyny pakujące używane w przemyśle spożywczym (szeroko rozumianym), narażane są na „niewygody”. Muszą być często czyszczone, myte wodą bieżącą, często odkażane. Dlatego też muszą wytrzymać znacznie więcej, niż odpowiedniki, stosowane w bardziej suchych i czystych branżach. W związku z tym do takich branż rekomendujemy maszyny wykonane ze stali nierdzewnej (INOX) albo – jeśli budżet nie pozwala na stal nierdzewną – na maszyny malowane proszkowo specjalną farbą antykorozyjną. Farba taka jest produkowana na bazie smoły i idealnie zabezpiecza maszyny przed korozją i/lub nieczystościami wynikającymi z procesu produkcyjnego. Na co zatem zwrócić uwagę przy dobieraniu maszyn do pakowania w przemyśle spożywczym?
Owijarki do palet
Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że najlepszą owijarką, jaką można zamontować w zakładzie mięsnym, rybnym, przetwórczym, itp… jest owijarka PKG model WINGWRAP – oczywiście w wersji INOX. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to owijarka, która nie posiada talerza obrotowego, na którym umieszcza się paletę z ładunkiem! Proces owijania ładunku realizowany jest poprzez mechanizm zwany „wirującym ramieniem”, na którym osadzona jest rolka z folią. Paleta z ładunkiem umieszczona jest bezpośrednio na posadzce, a ramię z folią stretch kręci się wokół palety. Gdy zachodzi potrzeba dokładnego umycia otoczenia maszyny, to wystarczy jedynie podnieść wirujące ramię wraz z folią do góry (odpowiednia operacja na panelu sterowania) i posadzkę wokół można wówczas bez problemu zmywać wodą. Woda może być nawet pod ciśnieniem, wzbogacona detergentem i/lub odkażalnikiem – to w niczym nie szkodzi, bo powierzchnia INOX nie reaguje z wodą i takimi chemikaliami, a mechanizmy maszyny są wysoko, a więc bryzgi wody także im nie zaszkodzą. Nie ma talerza obrotowego, którego zakamarki i mechanizmy mogłyby zbierać drobne nieczystości.
Schemat (layout) z wymiarami WINGWRAPA, zdolnego owijać palety przemysłowe do wielkości: 1200 x 1200 mm włącznie:
Jeśli nie ma miejsca na WINGWRAPA i musi się znaleźć owijarka z talerzem obrotowym, to oczywiście rekomendujemy maszyny wykonane ze stali nierdzewnej lub malowane farbą antykorozyjną (tzw. TAR VERSION). Tak skonstruowaną maszynę można wzmocnić dodatkowymi opcjami (tzw. FREEZER VERSION), które pozwolą jej prawidłowo funkcjonować nie tylko w mokrym/wilgotnym środowisku, ale także w chłodniach lub magazynach o znacznie obniżonej temperaturze (nawet do -28°C). Wszystkie ruchome przewody, użyte w takich maszynach – zgodnie z normą EN 50267-2-1 – nie posiadają halogenów, co zapewnia im większą elastyczność. Maszyna jest wyposażona w czujniki, fotokomórkę i przekładnie silnikowe ze specjalnym olejem, dostosowanym do pracy w środowisku o temperaturze do -28°C. Ponadto opcja „frezer” posiada:
- Skrzynkę elektryczną 390 x 390 ZANNARDO, klasa szczelności IP = 55, malowaną na kolor RAL 7004;
- Skrzynkę elektryczną zamkniętą, odpowiednio uszczelnioną;
- Wszystkie falowniki zainstalowane w skrzynce elektrycznej;
- Sterowanie maszyną zainstalowane w skrzynce elektrycznej;
- Grzałka do szafki elektrycznej z profesjonalnym sterowaniem automatycznym;
- Łańcuch, nakrętki i śruby wykonane są ze stali nierdzewnej KLASY A2.
Wiązarki do paczek i kartonów
Firma STRAPACK, produkująca wiązarki, ma w swojej ofercie szeroką gamę modeli, dedykowanych do branży mięsnej, rybnej, przetwórczej i spożywczej. Znajdziemy wśród nich maszyny o różnym stopniu zaawansowanie technologicznego, o różnej charakterystyce i wydajności; są wiązarki stołowe, jak i ramowe urządzenia… Wszystkie jednak są wykonane ze stali nierdzewnej i skonstruowane tak, aby mogły sprostać oczekiwaniom, jakie stawia się przed maszynami, które będą pracowały w trudnych warunkach.
Do najciekawszych i najbardziej wszechstronnych rozwiązań, które warto tu przywołać, należy wiązarka automatyczna RQ-7000M. Jak wszystkie z grupy „do trudnych branż” – jest wykonana ze stali nierdzewnej. Ma bardzo dużą wydajność – może wykonać do 50 wiązań na minutę! Poza tym charakteryzuje się innymi ułatwieniami:
-
- Rolka z taśmą umieszczona jest na górze korpusu (mycie posadzki i ewentualne bryzgi nie zanieczyszczają taśmy);
- Głowica zgrzewająca umieszczona jest z boku kartonu (dzięki temu wilgoć i zanieczyszczenia spływające z kartonów nie są w stanie uszkodzić głowicy i grzałki);
- Maszyna może być włączona w automatyczną linię pakującą!
Zaklejarki do kartonów
Również firma COMARME, oferująca zaklejarki do kartonów posiada linię produktów specjalnie nadających się do przetwórstwa i branży spożywczej. Maszyny te wyróżniają się już na pierwszy rzut oka, gdyż wykonane są ze stali nierdzewnej. Jako że zaklejarki zazwyczaj umieszczane są pod koniec linii pakującej, producent stworzył serię maszyn, które są określane jako „end of line”, czyli maszyny z „końca linii”. Taki zestaw, specjalnie przygotowany dla przemysłu rybnego i spożywczego (a więc ze stali nierdzewnej INOX), składa się z następujących maszyn:
- Pack Point COMARME PP08 INOX – pack point to specjalne stanowisko pakowania, czyli miejsce, przy którym stoi operator i uzupełnia produktami karton, który następnie jest transferowany do zaklejarki;
- Zaklejarka COMARME GEM 52 INOX – ta maszyna, wykonana oczywiście ze stali nierdzewnej, jest wydajną zaklejarką, która może skleić nawet 800 kartonów na godzinę! Może być wyposażona w szeroką gamę głowic klejących, które kleją karton zarówno od góry, jak i od dołu;
- Zestaw może być powiększony o składarkę kartonów, np.: model COMARME F2010. Jest to specjalny magazynek-zasobnik, w którym umieszcza się „surowe” (złożone na płasko) kartony. Przyssawki pobierają karton z zasobnika i składają go, a następnie wprowadzają w linię pakującą. Składarki kartonów znajdują się na początku linii – przed pack pointem.
Pakowanie serów w linii z wykorzystaniem zaklejarek prezentuje film:
Zaklejarki COMARME są umieszczone na wysokich nóżkach (opcjonalnie także na kółkach). Takie osadzenie maszyn powoduje, że łatwo można zmywać posadzkę wokół, bez obawy, że zostaną zachlapane kluczowe części lub elementy maszyny.
Zgrzewarki i tunele do folii termokurczliwej
Uzupełnieniem oferty maszyn do przetwórstwa i przemysłu spożywczego są zgrzewarki oraz tunele (https://izipak.pl/type/zgrzewarki/) maszyny włoskie, wyprodukowane przez MINIPACK, a przeznaczone do termokurczu. Wykonane ze stali nierdzewnej INOX, a przy tym spełniają najwyższe normy, wymagane przy pakowaniu żywności. Warta podkreślenia jest tutaj technologia STEEL-IT, opracowana przez MINIPACK. Wersja STEEL-IT to technologia malowania maszyn farbą, która jest odporna na wilgoć. Taka maszyna może być wykorzystana w przemyśle spożywczym i przy produkcji żywności, a przy tym jest tańsza aniżeli taka sama maszyna wykonana ze stali nierdzewnej. Co więcej – spełnia normy dla urządzeń do kontaktu z żywnością i łatwo można utrzymać czystość maszyny i jej otoczenia.