Tunel obkurczający wykorzystuje podajniki i ciepło w celu utrzymania stałej temperatury w komorze tunelu. Tunele obkurczające są najczęściej używane do pakowania produktów w folię termokurczliwą, ale mogą być również wykorzystywane do utwardzania. Podstawowe typy tuneli obkurczających to tunele parowe lub elektryczne. Różnica między nimi polega na sposobie wytwarzania ciepła. My w naszej ofercie skupiliśmy się na nowoczesnych tunelach obkurczających, produkowanych przez firmę Minipack-Torre. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ciepło wytwarzane przez maszynę termokurczliwą nie powoduje rozszerzania się powietrza w worku foliowym, jak w przypadku nadmuchiwania balonu. Folia kurczy się, gdy ciepło wzbudza molekuły w folii, umożliwiając im swobodny powrót do naturalnego stanu, w jakim znajdowały się przed „rozciągnięciem” w procesie produkcyjnym. Gdy folia zaczyna się kurczyć, powietrze znajdujące się już wewnątrz powłoki folii zostaje uwięzione i naciska na kurczącą się folię. Powoduje to efekt „balotowania”.
W jaki sposób działa tunel obkurczający?
1. Zespół grzałek
Zespół grzewczy jest głównym elementem podgrzewającym tunel obkurczający. W zespole nagrzewnic stosowane są standardowe spirale elementów grzejnych, które nagrzewają się po włączeniu nagrzewnicy. Wytwarzane ciepło jest scentralizowane wokół wężownicy nagrzewnicy. Recyrkulacja powietrza pomaga w uzyskaniu równomiernego rozkładu ciepła w całym tunelu.
2. Silniki dmuchaw
Silniki dmuchaw służą do recyrkulacji ciepła z nagrzewnicy. Prawidłowe ustawienie silników dmuchaw pomaga zapewnić równomierne ogrzewanie produktu w całym tunelu. Jeśli silniki dmuchaw będą nawiewać zbyt dużo powietrza na produkt, folia obkurczająca ulegnie spaleniu.
3. Podajnik
Podajnik w tunelu obkurczającym transportuje produkty od wejścia do wyjścia z tunelu. Możliwość regulacji prędkości podajnika pozwala użytkownikom kontrolować czas przebywania produktu w tunelu. Różne produkty i materiały wymagają różnej ekspozycji na ciepło. Możliwość regulacji prędkości tunelu od powolnego pełzania do kilku metrów na minutę pomaga zapewnić równomierne obkurczanie różnych rodzajów folii termokurczliwej.
4. Panel sterowania
Panel sterowania tunelu obkurczającego musi oferować dwa podstawowe elementy sterujące: sterowanie temperaturą i sterowanie prędkością podajnika. Dzięki tym zarządzaniu tymi elementami tunel obkurczający może być precyzyjnie dostrojony, aby zapewnić idealne warunki termiczne dla większości zastosowań.
Należy pamiętać, że w tunelu obkurczającym znajduje się wiele innych elementów, ale wymienione powyżej cztery moduły pomagają wyjaśnić, jak działa tunel obkurczający. Przy odpowiednich ustawieniach produkty powinny wchodzić do tunelu – tam będą obkurczane – i wychodzą jako produkty gotowe. Jeśli rozważasz zakup tunelu obkurczającego – skontaktuj się z naszymi Handlowcami, którzy pomogą w wyborze optymalnej maszyny. Z ofertą można zapoznać się tutaj: https://izipak.pl/type/tunele-obkurczajace/.