Owijarki pierścieniowe - jak działają?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić – zwłaszcza dużą i nowoczesną – firmę bez działu dystrybucji. Innowacyjne i wydajne systemy do pakowania to podstawa takiego działu. Jeśli szukasz nowoczesnych i niezawodnych maszyn do pakowania, które charakteryzują się znakomitą jakością, wydajnością, dostępnością części zamiennych i serwisu, to warto zapoznać się z naszą ofertą maszyn. W tym artykule przybliżamy owijarki pierścieniowe, które przy pakowaniu niektórych rodzajów produktów nie mają sobie równych.

 

Owijarki pierścieniowe, czyli pionowe (horyzontalne)

 

Maszyny do owijania poziomego występują w 3 rodzajach, a idąc dalej – każdy rodzaj ma jeszcze kilka wariantów, w zależności od wielkości pierścienia do owijania:

 

  • Owijarki półautomatyczne NELEO – które to są przeznaczone do pakowania, grupowania oraz ochrony długich i/lub obszernych przedmiotów (w zależności od średnicy pierścienia). Pośród wielu z nich można wymienić: odlewy, profile, pręty aluminiowe, rury oraz żaluzje. Większe modele spakują: meble, szafki, okna, drzwi czy panele drewniane. Pierścienie tych maszyn posiadają średnicę od 500 do 2500 mm. Maszyny te wymagają zaangażowania operatora.
  • Owijarki automatyczne ATIS – zastosowanie takie samo, jak maszyn NELEO, a najistotniejsza różnica polega na tym, że są to maszyny w pełni zautomatyzowane – można rzec: samodzielne linie produkcyjne. Produkt trafia do pierścienia za pośrednictwem podajnika doprowadzającego, a odjeżdża na podajniku odprowadzającym. Oba są napędzane, a więc proces może się odbywać bez pośrednictwa operatora. Pierścienie – jak w NELEO – w zakresie od 500 do 2500 mm.
  • Owijarki pierścieniowe ARTEMIS – urządzenia te są przeznaczone do pakowania oraz ochrony przedmiotów okrągłych oraz prostokątnych tj: ramy, zwoje, węże, przewody, pierścienie oraz opony. Są one wyposażone w pierścienie o średnicy 500 lub 900 mm. Działają inaczej, niż pozostałe owijarki pierścieniowe, bo służą do owijania przedmiotów przez środek (np.: zabezpieczenie ram okiennych, bez szyb wewnątrz).

 

Jedną z maszyn, na którą warto zwrócić uwagę, jest automatyczna owijarka pierścieniowa Artemis. Owijarki pierścieniowe ARTEMIS to nieco inny rodzaj owijarek poziomych. Służą one do owijania produktów za pomocą folii stretch i/lub innych materiałów zabezpieczających, takich jak: papier chłonący wilgoć, folią bąbelkowa, folia z nadrukiem itp. Produkty, jakie mogą być pakowane w ARTEMISIE, to np.: ramy okienne (bez szyb), ramki luster, zdjęć, obrazów (oczywiście puste), zwoje, kable, wiązki, a nawet opony. Wszystkie te przedmioty owijane są przez środek (tzw.: metodą „przez oczko”), żeby zabezpieczyć brzegi/ramki produktów.

 

Dlaczego warto zdecydować się na pakowanie przy pomocy owijarek pierścieniowych?

 

Skuteczne spakowanie nietypowych produktów bywa niekiedy problematyczne i czasochłonne. Zwoje węży ogrodowych, kable i przewody elektryczne, opony, obręcze i pierścienie, a także ramy okienne (bez szyb). Proste i szybkie pakowanie w folię stretch tego typu produktów jest możliwe dzięki zastosowaniu ARTEMISA. Natomiast długie lub obszerne przedmioty, jak chociażby panele, profile, drzwi, okna, meble do samodzielnego montażu, fronty meblowe… to idealne elementy do spakowania w NELEO lub ATISIE.

 

Należy mieć na uwadze, że owijarki pierścieniowe – dzięki dwóm rolkom przeznaczonym na obsadzenie materiału do pakowania – mogą owijać produkty nie tylko za pomocą folii stretch! W pierścieniu maszyny, oprócz tego najpowszechniej stosowanego materiału eksploatacyjnego można umieścić: folię bąbelkową, piankę polietylenową, papier pochłaniający wilgoć, folię nieprzezroczystą, folię z nadrukiem lub kombinację tych materiałów do pakowania.

Wyposażając przedsiębiorstwo w nowoczesny system do pakowania, jesteśmy w stanie ustandaryzować pakowanie przesyłek, co daje możliwość przewidzenia wielkości zużycia materiałów oraz pozwala precyzyjnie ustalić średni czas pracy pracownika. Dzięki owijarkom do palet dbamy także o zdrowie pracowników – nie będą oni narażeni na przeciążenia i urazy wynikające z ręcznego pakowania towarów.

Sklep