Trudno wyobrazić sobie nowoczesny, duży zakład produkcyjny, wysyłający towary na paletach, bez owijarek do pakowania ładunków. Ich zadaniem jest m.in. zabezpieczenie towaru w folię stretch przed działaniem wody, niektórych oddziaływań mechanicznych, a także promieniowania ultrafioletowego i pyłu. Bardzo ważnym czynnikiem jest także stabilizacja ładunku i ochrona zawartości palety przed rozsypaniem. Owijarki pionowe do palet to urządzenia, które umożliwi nam proste pakowanie w folię stretch. To maszyny, których możliwości zaskakują i pozwalają zaoszczędzić materiał, a co za tym idzie – zredukować koszty – zwłaszcza w długim okresie.
Co może owijarka, czyli przegląd funkcji dodatkowych
Nie jest tajemnicą, że funkcje owijarek pionowych do palet zależą w głównej mierze od sposobu ich pracy. Najprostsza, pionowa owijarka ręczne urządzenie IRONMAN. Ta maszyna wykorzystuje częściowo pracę ludzką. Jej zasada działania jest dość prosta, gdyż wózek, na którym umieszczona jest rolka z folią, popychany jest przez operatora, który krąży wokół ładunku.
Co może zaawansowana owijarka do palet
Wszystkie owijarki półautomatyczne i automatyczne, a więc bardziej zaawansowane niż IRONMAN, są zasilane elektrycznie. Może to być zasilanie z sieci – prądem przemiennym, albo (jak w przypadku robota MOTION) może być zasilanie akumulatorowe.
– Tryby pracy. Zaawansowana owijarka może pracować w sposób w znacznej części zautomatyzowany, to jest zgodnie z wcześniej zdefiniowanym programem. Niektóre z oferowanych przez nas owijarek mają możliwość zapisania aż 99 programów użytkownika! Każdy z nich może być opisem odrębnego sposobu pakowania.
– Talerz (zamiennie używana nazwa: stół) obrotowy. Wszystkie półautomatyczne owijarki do palet (oprócz robota MOTION) wyposażone są w specjalne talerze, które ułatwiają pracę z pakowanym wyrobem. Paleta z ładunkiem zostaje posadowiona na tym stole, a następnie, dzięki wprawieniu w ruch, jest owijana folią – zgodnie ze zdefiniowanym wcześniej programem owijania.
– Fotokomórka. Jest to czujnik, za pomocą którego urządzenie automatycznie określa wysokość owijanego produktu. Możemy zaoferować także fotokomórki do czarnych, albo błyszczących pakunków, które przy zwykłej fotokomórce nie działają (gdyż nie odbijają światła z czujnika). Dzięki zastosowaniu fotokomórki wykrywającej wysokość – można dokładniej definiować programy owijania zadane przez użytkownika.
– Docisk górny. To płyta, opuszczana na specjalnym wysięgniku na paletę z ładunkiem. Docisk sprawdza się zwłaszcza przy lekkich i niezbyt stabilnych ładunkach, powodując przytrzymanie i ustabilizowanie palety podczas ruchu wirowego owijarki. Konstrukcja i zasada działania docisku powoduje, że wysokość owijania jest pomniejszona o 500 mm względem wysokości masztu.
Przykładowy docisk:
– System automatycznego odcinania folii. Nowoczesne owijarki są wyposażone w specjalny system odcinania i przygrzewania folii po każdym cyklu owijania. Dzięki temu operator nie musi każdorazowo odcinać lub odrywać folii osobiście, bo robi to za niego maszyna. Po odcięciu folii – dzięki specjalnej płytce – folia jest przygrzewana do palety, żeby jej końcówka nie plątała się luźno.
System automatycznego odcinania folii:
– Różne wysokości masztów i średnice talerzy obrotowych. W zależności od specyfiki palet Klienta możemy zaproponować maszty i talerze obrotowe o bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Wysokość masztu może oscylować od 2000 mm aż do 3900 mm wysokości. Stół obrotowy może mieć średnicę od 1500 do 2400 mm.
– Owijarki ze stołem TRANSPALLET. To specjalny typ stołu, typu „E” (zwany także „horse shoe”), który ma wycięcie w platformie, aby można było wjechać wózkiem paletowym w obręb palety. Dzięki tej opcji nie trzeba stosować rampy najazdowej.
– Rampa najazdowa. Jest to stalowa platforma, po której operator wprowadza wózek paletowy wraz z paletą i umieszcza ją na stole obrotowym.
Rampa najazdowa:
– Panel dotykowy. Panel sterowania na ciekłych kryształach, ułatwiający komunikację z maszyną.
Opcjonalny panel dotykowy: