Czym są wiązarki do paczek?

Wiązanie paczek jest konieczne w wielu zakładach przemysłowych, magazynach, przetwórniach, hurtowniach. Czynność ta może przebiegać szybko i sprawnie tylko wówczas, gdy zostaną użyte odpowiednie narzędzia. Wiązarki do kartonów to niezawodny sprzęt, który w dużym stopniu usprawnia pracę. Jakie jest jego zastosowanie oraz przeznaczenie?

 

Rodzaje i działanie wiązarek do paczek

 

Wiązarki do paczek to niezawodne maszyny, niezbędne wszędzie tam, gdzie trzeba masowo wiązać paczki o różnej wielkości. Charakteryzują się one ogromną wytrzymałością oraz bezawaryjną pracą – nawet podczas intensywnego użytkowania.

Wiązarki do paczek projektowane i wytwarzane przez czołowych światowych producentów, są wyposażone w trwałe głowice, które pozwalają na płynną, efektywną oraz bardzo wydajną pracę. Posiadają one funkcjonalne wyposażenie, pozwalające na właściwe dopasowanie taśmy do niemal każdego rodzaju produktu, oraz niezawodny system sterowania. Wyróżnia się:

  • wiązarki automatyczne – które to są wyposażone w ramę, w której biegnie taśma służąca do obwiązania paczki, wiązki, pakietu lub kartonu.
  • wiązarki półautomatyczne – które to są wyposażone w blat roboczy, na którym ustawiany jest produkt przeznaczony do związania. W tym przypadku do wykonania wiązania niezbędny jest operator.

Nieodłącznym elementem tego sprzętu jest taśma polipropylenowa, której szerokość powinna być dostosowana do wielkości, twardości oraz rodzaju paczki. Taśma używana w wiązarkach może mieć szerokość od 5,0 do 15,5 mm.

 

Jak działa wiązarka?

 

Wiązarka do paczek działa w ten sposób, że taśma jest przeprowadzona wokół paczki lub kartonu i wprowadzona w szczelinę grzałki. W wiązarkach półautomatycznych (stołowych) czynność tę wykonuje operator, a w wiązarkach automatycznych (ramowych) taśma sama biegnie w prowadnicy umieszczonej wewnątrz ramy. Taśma zostaje odpowiednio naciągnięta, zgrzana (metodą zgrzewu tarciowego), a następnie odcięta. Po wykonaniu tych czynności urządzenie jest gotowe do kolejnego cyklu wiązania.

W zaawansowanych wiązarkach automatycznych, pracujących w liniach pakujących, jest możliwość pełnego zautomatyzowania procesu wiązania. Wówczas cykl pracy, ilość wiązań, odstępy między wiązaniami i inne parametry są sterowane przez fotokomórkę, zintegrowaną zarówno z wiązarką, jak i z podajnikami podłączonymi do maszyny.

W urządzeniach półautomatycznych cykl wiązania rozpoczyna operator, a wydajność pakowania zależy praktycznie od sprawności operatora. Należy przyjąć, że średnia wydajność półautomatów wynosi do 15 wiązań na minutę, a automatycznych wiązarek ramowych – zależnie od rodzaju maszyny i wielkości paczek – oscyluje w zakresie od 25 nawet do 50 wiązań na minutę.

 

Jakie jest zastosowanie wiązarek do paczek?

 

Wiązarki do paczek znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach i gałęziach przemysłu. Stąd też tak szeroka gama maszyn, które nasi Handlowcy chętnie pomogą dobrać – w optymalny sposób, zgodnie z rodzajem prowadzonej działalności.

Wiązarki stołowe sprawdzają się przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach; wszędzie tam, gdzie wykonuje się do kilkudziesięciu wiązań na godzinę. Magazyny, sklepy internetowe, niewielkie zakłady przemysłowe czy hurtownie to miejsca, gdzie oferowane przez nas wiązarki stołowe sprawdzą się w 100%. Maszyny półautomatyczne, między innymi nasz bestseller, model STRAPACK iQ-400 – znakomicie sprawdzają się także w urzędach. Pracownicy wielu placówek pocztowych, Sądów oraz Prokuratur wybrali te niezawodne urządzenia, gdyż idealnie nadają się do spinania akt i dokumentów

Wiązarki automatyczne mają jeszcze szersze zastosowanie. Niektóre z tych maszyn mogą być włączone w automatyczne linie pakujące. Na przykład model RQ-8Y skonstruowany jest tak, że w linii automatycznej potrzebuje mniej, niż 80 mm szerokości. To olbrzymia oszczędność miejsca! Do zakładów papierniczych i wytwórni papieru/kartonów polecamy specjalne wiązarki, wyposażone w prasę dociskową! Ten moduł pozwala lepiej sprasować tekturę lub papier przed związaniem. Wiązarki mogą być wyposażone w pasy transportowe lub w rolki – umieszczone w blacie roboczym. To służy łatwiejszemu transportowaniu ładunków przeznaczonych do związania.

Oddzielne zagadnienie stanowią wiązarki ze stali nierdzewnej. To maszyny przeznaczone do przemysłu mięsnego, rybnego, przetwórni spożywczych itp. Charakteryzują się wykonaniem ze specjalnej stali, odpornej na wilgoć, środowisko kwasowe; łatwo dają się utrzymać w czystości. Poza tym – aby chronić grzałkę i moduły elektroniczne i nie dopuścić do zawilgocenia przez mokre albo zmrożone kartony – głowica wiążąca umieszczona jest w takich maszynach z boku, a rolka z taśmą – ukryta lub na górze wiązarki. Dzięki temu woda spływająca z produktów dostaje się na blat roboczy, mechanizm wiązarki pozostaje nieuszkodzony, a taśma sucha i czysta.

 

Wiązarka STRAPACK SQ-800 – flagowy model wiązarki ramowej japońskiego producenta:

Wiązarka STRAPACK RQ 7000M – wiązarka ze stali nierdzewnej, z głowicą wiążącą umieszczoną z boku:

Wiązarka STRAPACK iQ-400 – najpopularniejsza wiązarka stołowa:

Sklep