Błędy w pakowaniu – z czego wynikają?

Pakowanie produktów może na pierwszy rzut oka wydawać się prostą i nieskomplikowaną sprawą, ale niestety tak nie jest. Należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, żeby uniknąć typowych błędów, na jakie można narazić się podczas pakowania.

 

Najczęściej dochodzi do nieprawidłowości, gdy operator nie ma odpowiedniej wiedzy w zakresie używanych maszyn, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych. To może prowadzić do niewłaściwego lub nieefektywnego wykorzystania dostępnych środków. Przykłady to: zbyt mocno albo za słabo zgrzana taśma przy wiązaniu kartonów (grozi zerwaniem); za słabo/za mocno naciągnięta folia stretch na palecie (powoduje nadmierne zużycie folii/zgniecenie kartonów na palecie), za mocno zgrzana folia termokurczliwa (będzie się rozrywać, lub marszczyć na produkcie).

 

Inną przyczyną, prowadzącą bezpośrednio do błędów w pakowaniu jest pośpiech (który zawsze jest „złym doradcą”). Gdy operator chce zrobić coś szybko i nie do końca zgodnie ze sztuką, pójść „na skróty”, to niemal zawsze dojdzie do mniej lub bardziej rażących błędów w pakowaniu. Fałszywie pojęta oszczędność może również doprowadzić do poważnych nieprawidłowości. Przykłady to: założenie za małej ilości wiązań na palecie (takie działanie grozi tym, że ładunek może być nieustabilizowany w odpowiednim stopniu i w trakcie długiego transportu – może się rozsypać); za mało lub za słabe worki sztauerskie w kontenerze (worków musi być odpowiednia ilość, żeby wypełnić puste przestrzenie w kontenerze, ale muszą one być także odpowiedniej wielkości i grubości. Zbyt słabe worki mogą się rozerwać podczas długiej podróży w kontenerze, a to może skutkować przewróceniem palet); brak kątowników ochronnych pod taśmami bandowniczymi (taśma może przeciąć karton i zniszczyć ładunek.

 

 

Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnej maszyny czy uniwersalnego materiału – które byłyby zdolne do pakowania wszystkiego. No i nie zawsze za pomocą jednego rodzaju zabezpieczenia da się ochronić wysyłany towar. Kartony na palecie mogą być idealnie związane taśmą, ale to nie wystarczy, jeśli producent lub klienci nie chcą eksponować tychże kartonów na warunki zewnętrzne. Wówczas konieczne będzie jeszcze zafoliowanie palety stretchem. Stanowczo odradzamy także stosowanie spinkowych napinaczy do palet – i używanie ich do wiązania kartonów. Stalowa plomba lub spinka bez większego problemu przebije w transporcie nawet najgrubszy karton. Poza tym te napinacze mają dużą siłę naciągu – przystosowaną z myślą o paletach, dlatego niemal na pewno zbyt mocno naciągnięta taśma rozerwie karton i może uszkodzić ładunek w środku. Jeśli karton ma być związany – powinno się do tego użyć taśmy polipropylenowej, która jest zgrzewana, a nie zawiązana na spinkę zaciskową!

 

Skutki błędnego pakowania produktów

 

Skutkiem błędnego zapakowania towarów niemal zawsze będą straty finansowe i/lub wizerunkowe. Przewrócone palety w kontenerze, rozerwane kartony, zniszczony towar – to wszystko mocno bije po kieszeni. Reklamacje z kolei są kosztowne i rujnują długo budowaną reputację. Chcesz tego uniknąć – skontaktuj się z naszymi Handlowcami. Oni chętnie pomogą dobrać optymalne maszyny i materiały, dzięki którym zapakujesz swoje ładunki bezpiecznie i bezbłędnie!

 

Sklep