Taśma podgumowana łączy w sobie dwojaką funkcję: taśmy klejącej, którą można zamknąć opakowanie kartonowe, a także dość nieoczywistą funkcję: banderoli. Poznaj właściwości tego niezwykłego akcesorium i sprawdź, dlaczego warto go wykorzystać w swoim magazynie do pakowania przesyłek.
Taśma podgumowana – co to jest?
Taśma podgumowana to tak naprawdę… pasek papieru, a przynajmniej takie sprawia wrażenie. W normalnych warunkach taśma się nie klei. Pokryta jest z jednej strony klejem, którego skład opiera się na naturalnych składnikach pochodzenia organicznego. W praktyce oznacza to, że taśmę należy zmoczyć wodą (aktywować) po stronie, po której znajduje się klej. Klej może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.
Skoro już mowa o aktywacji, to podgumowana taśma powinna być jedynie delikatnie zwilżona wodą. W tym celu używa się specjalnych dyspenserów, które są wyposażone w niewielką wanienkę z wodą. Taśma – przy wydawaniu z rolki – przechodzi przez tę wanienkę i jest nawilżana. Dzięki temu organiczny klej, który powleka taśmę z jednej strony, zyskuje swoje właściwości i dzięki nim taśma staje się zdolna do bardzo trwałego klejenia opakowań kartonowych. Zwilżona taśma wnika w strukturę kartonu i wysychając – wulkanizuje się, wiążąc się z powierzchnią kartonu w sposób nierozerwalny. Tak aplikowanej taśmy nie da się usunąć, żeby nie pozostawić śladu na kartonie.
Właściwości i cechy taśmy podgumowanej
Jakie są najważniejsze właściwości taśmy podgumowanej? Chyba najistotniejszą z nich jest zdolność do tworzenia praktycznie nierozerwalnych połączeń. Taśma nasycona aktywującym się klejem wnika bezpośrednio w karton, dzięki czemu nie można jej usunąć bez uszkodzenia opakowania. Tym samym można ją wykorzystać w charakterze banderoli, czyli zabezpieczenia służącego do tego, aby opakowanie z konkretną zawartością nie zostało „po drodze” otwarte przez osoby nieupoważnione.
Ta cecha taśmy powoduje, że może być ona stosowana w zakładach, gdzie na produkcji panuje duża wilgotność i/lub niska temperatura, a przez to istnieje duże ryzyko powstawania skropleń i sporo pary wodnej. Takie warunki panują zakładach mięsnych, rybnych, w przetwórniach warzyw i owoców – słowem: przy produkcji i przetwórstwie żywności.
Zastosowanie taśmy podgumowanej jest bardzo szerokie. Dzięki swym właściwościom może być ona wykorzystana do transportu:
- rzeczy wartościowych,
- alkoholu,
- części, detali produkcyjnych,
- dokumentacji itd.,
- elektroniki,
- towarów luksusowych.
Taśma podgumowana wzmocniona – czym ona jest?
W naszej ofercie znajdą Państwo również taśmę podgumowaną wzmocnioną. Czym ona jest? To rodzaj taśmy podgumowanej, która została dodatkowo wyposażona w aż 7 rzędów włókien szklanych, które są ułożone równolegle względem siebie i „pokrywają” taśmę na całej jej długości. Dodatkowo w skład taśmy wchodzą również włókna ułożone w „karo”, czyli mają kształt rombu – również na całej powierzchni taśmy. To oznacza, że taśmy nie można rozerwać rękami. Przycinanie taśm podgumowanych jest możliwe tylko z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi: to jest noża lub nożyczek. Dyspensery są oczywiście wyposażone w specjalne gilotynki, które odcinają odpowiednie odcinki taśmy. Tym samym zerwanie lub przycięcie wcześniej naklejonej taśmy, będzie widoczne na opakowaniu i może być podstawą do złożenia reklamacji przez stronę zamawiającą.
Reasumując, taśma podgumowana należy do najbardziej wytrzymałych taśm klejących na rynku. Dzięki niej można skutecznie zabezpieczyć wartościowe przesyłki i zapewnić im bezpieczeństwo na całej trasie przewozu.