Ręczne wiązarki do palet - jak bezpiecznie ich używać?

Wiązanie palet przy użyciu ręcznych napinaczy do taśm wiąże się z koniecznością przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu operator unika ryzyka wypadku, a także zapewnia pełną ochronę pakowanego towaru przed przypadkowym uszkodzeniem. Napinana taśma może pęknąć, zerwać się czy odskoczyć, a to może doprowadzić do zranienia operatora bądź do uszkodzenia ładunku. Ręczna wiązarka do palet to proste urządzenie, które w znacznym stopniu to ułatwia.

 

Zabezpieczanie i wiązanie taśmy

 

Zacznijmy od tego, że sposób działania konkretnej wiązarki zależy od rodzaju stosowanej taśmy. Łączenie taśm PET i PE jest łatwiejsze, ale i potencjalnie bezpieczniejsze, niż wiązanie taśm stalowych, wymagających większego naprężenia i użytej siły. W przypadku taśm wykonanych z tworzyw sztucznych łączenie odbywa się albo metodą spinkową (czyli za pomocą specjalnych spinaczy lub zacisków) albo bez spinek – poprzez zgrzanie taśmy w urządzeniach akumulatorowych. Z kolei taśmy stalowe częściej łączy się metodą bezspinkową (gdy napinacz przecina taśmę i zagniata jej brzegi), ale grube i szerokie taśmy można łączyć także z użyciem specjalnych plomb, napinacza i zaciskacza.

 

Praca z wiązarką

 

Należy pamiętać, aby ręczne wiązanie palet odbywało się w sposób maksymalnie bezpieczny. W tym celu stosuje się odwijaki, które są bardzo pomocne, poręczne i zapobiegają przypadkowemu plątaniu się taśmy. Taśmą owija się wybrany ładunek, pilnując, aby pomiędzy paletę a odwijak nie dostał się żaden zbędny przedmiot lub inny pracownik. Ważne jest, aby operator był odpowiednio i bezpiecznie ubrany – żeby fragmenty odzieży (np.: krawat) lub biżuterii (np.: obrączka czy zegarek) nie stanowiły zagrożenia i wkręcenia się w element ruchomy napinacza. To samo dotyczy długich włosów, kolczyków lub innych ozdób. Pamiętajmy o tym, aby nie podłożyć palców pomiędzy taśmę a ładunek! Napinająca się z dużą prędkością i siłą taśma może poważnie uszkodzić operatora! No i należy stać lekko obok osi taśmy. Jeśli nawet ulegnie ona zerwaniu, to wyrzucony z dużą siłą fragment taśmy przeleci obok operatora, nie uderzając go.

 

Urządzenia akumulatorowe

 

Ręczne wiązanie palet odbywa się także za pomocą urządzeń akumulatorowych. W tym celu stosuje się specjalne wiązarki, które zapewniają dobór różnych trybów pracy (manual, auto, semi). Należy pamiętać, aby w trybie auto (który działa najszybciej) dokładnie zabezpieczyć ładunek i usunąć wszelkie przeszkody z jego otoczenia. Zaletą akumulatorowych urządzeń pracujących w trybie automatycznym jest o wiele większa wydajność i prędkość pracy, ale operator musi pamiętać, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i współpracowników.

 

Właściwe dostosowanie parametrów pracy

 

Praca z wiązarką do palet to proste, ale wymagające zachowania właściwej uwagi zadanie. Dzięki temu można mieć pewność, że towar w trakcie transportu do klienta będzie odpowiednio zabezpieczony, a operator nie poniesie żadnych szkód podczas pracy z urządzeniem.

Sklep